Giriş Blog Aç

Kategorilerim
zafer.ijoz.com

Kahve Pişirmenin Püf Noktaları


Kahve Pişirmenin Püf Noktaları
Kahve Pişirmenin Püf Noktaları

Çocukluğumuzdan anneanne ve babaannelerimizden duyduğumuz güzel bir sözdür hep kulaklarımızda çınlayan: “Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister kahve bahane…” Gerçekten de bugün bile minik, ince porselen fincan içinde ikram edilen bol köpüklü bir kahvedir, dost meclislerinde muhabbetleri kıvama getiren. Lezzetinin keyfine varmak için ağır ağır yudumlanan kahvenin yanında dostluklar, sırlar ve güzellikler paylaşılır. Saatlerin nasıl geçtiği anlaşılmaz, sohbet sohbeti doğurur.

Bakır cezveler içerisinde pişirilen, kokusu tıpkı bir iksir gibi tüm evi saran, ince bir damak zevkinin ürünüdür Türk kahvesi. Ama en önemlisi bir içimlik kahvenin yarattığı ve pekiştirdiği dostluk, gönül zenginliği ve vefadır. O nedenle ilişkilerin kolay tüketilmediği eski günlerde, dostlara gönül koymadan önce “bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” sözü hatırlanır.

Bol köpüklü bir kahve bazen güzel bir yemeğin tamamlayıcısı, bazen de yoğun bir günün ardından yorgunluğumuzu alan mucizedir. Güzel bir yuvanın temellerinin atıldığı kız isteme töreninin ise en önemli ritüelidir. Aile büyüklerine gelin kızın elinden bol köpüklü, bol telveli ikram edilir. Kahvenin tadı ve kıvamı eskilerde görücülere kızın mahareti konusunda önemli fikir verirdi. Damada içirilen bol tuz kahve ise sadece torunlara aktarılacak güzel bir anı olarak kalmaz, aynı zamanda “aşk için nelere katlanacağının” ölçülmesini sağlardı.

Sayfa Başı